Egzaminy gimnazjalne 2018

Posted 19 kwietnia 2018 By Ludmiła Smosna

W dniach 18 – 20 kwietnia odbywają się w naszej szkole przedostatnie w historii gimnazjum egzaminy. Życzymy trzecioklasistom powodzenia!

   

Ciekawa Chemia i Matma Inaczej

Posted 19 kwietnia 2018 By Ludmiła Smosna

„Ciekawa Chemia” i „Matma Inaczej” pod takim tytułem odbył się 11 kwietnia w naszym gimnazjum konkurs chemiczno – matematyczny, który miał wprowadzić uczniów w klimat zbliżających się egzaminów gimnazjalnych. W konkursie rywalizowali gimnazjaliści z klas drugich i trzecich oraz uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 8. Obie części konkursu odbywały się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dzięki czemu rywalizacja była dynamiczna oraz ciekawa dla zawodników i publiczności. Mamy nadzieję, że publiczność dopingująca swoich faworytów przy okazji przypomniała i utrwaliła wiadomości z chemii i matematyki, które wykorzystają podczas egzaminu.

   

Targi edukacyjne 2018

Posted 19 kwietnia 2018 By Ludmiła Smosna

10 kwietnia br. uczniowie zarówno siódmych klas jak i trzecich gimnazjalnych uczestniczyli w Targach Edukacyjnych, gdzie mieli możliwość zapoznania się z ofertą wszystkich świętochłowickich szkół ponadgimnazjalnych.

Kliknij w zdjęcie!

   

Wizyty u pracodawców

Posted 19 kwietnia 2018 By Ludmiła Smosna

9 kwietnia br. nasi drugoklasiści po raz kolejny odwiedzili lokalnych pracodawców. Dziewczęta miały możliwość zapoznania się z zawodem
fryzjera w salonie fryzjerskim Luna oraz saloniku fryzjerskim Anna Makuch, natomiast chłopcy zapoznali się z ofertą firmy SORDREW S.A
(obróbka drewna i metalu).

Jak zwykle wizyty uważamy za udane, dziękujemy pracodawcom za miłe przyjęcie naszych uczniów; dziękujemy również Pani Jolancie Bobowskiej z
PUP w Świętochłowicach za współpracę ze szkołą w tym zakresie.

Kliknij w zdjęcie!

   

Konkurs matematyczny

Posted 11 marca 2018 By Ludmiła Smosna

Dnia 7 marca 2018 r. w budynku Gimnazjum nr 5 odbył się konkurs matematyczny „LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM’. Konkurs realizowany był w ramach projektu edukacyjnego gimnazjalistów, a udział w nim wzięli przedstawiciele wszystkich klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 8. Drużyny musiały wykazać się nie tylko znajomością matematyki i logicznego myślenia, ale także refleksem  oraz umiejętnościami sportowymi. Na uczestników czekały ciekawe rebusy, testy, matematyczne domino, tor przeszkód oraz sklep, w którym należało dokonać zakupów.  Wszyscy zawodnicy otrzymali wspaniałe dyplomy i  nagrody, a w przerwie czekał na nich słodki poczęstunek. Zwyciężyła klasa 4d, na drugim miejscu uplasowała się klasa 4a, a trzecie miejsce zajęli uczniowie  klasy 4b.

Konkurs ten pokazał jak fascynująca może być matematyka!

Organizatorem była pani Katarzyna Piura.

   

?Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy?….

Posted 2 stycznia 2018 By Ludmiła Smosna

Czekamy na ten dzień niezmiennie co roku, z radością i nadzieją ? na kolędę, na choinkę, na  wigilijne spotkanie.

W naszej szkole takie świąteczne spotkanie odbyło się 22 grudnia. Wspólnie usiedliśmy do pięknie przygotowanych stołów,  na których znalazły sie tradycyjne, wigilijne potrawy. Przeczytana ewangelia o Narodzeniu Pańskim, dzielenie sie opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd wprowadziły  nas          w świąteczny nastrój. W konkursach mogliśmy wykazać się wiedzą o Świętach Bożego Narodzenia, znajomością kolęd ,szybkim i precyzyjnym układaniem ?zimowych? puzzli oraz umiejętnościami językowymi, które bardzo przydały sie przy budowie  wyrazów z podanego, związanego z Bożym Narodzeniem, hasła.   Elementem konkursowym był także przygotowany przez każda klasę łańcuch.  Najbardziej pomysłowy i oryginalny łańcuch świąteczny wykonała klasa 3a.  W rywalizacji konkursowej zwyciężyła klasa 2a, na drugim miejscu uplasowała sie klasa 2c, a trzecie miejsce przypadło w udziale klasie 3a. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Podczas świątecznego spotkania słuchaliśmy zimowych piosenek w wykonaniu naszych uczennic, a przygotowana prezentacja podsumowała naszą tegoroczną działalność. 

Będziemy wracali we wspomnieniach do tej choinki, podniosłego  nastroju i  atmosfery  wspólnego, świątecznego spotkania…

   

Świąteczne Katowice

Posted 19 grudnia 2017 By Ludmiła Smosna

Świąteczne Katowice. To hasło wycieczki, która  odbyła się 15 grudnia. W radosnym  nastroju:

  • zwiedzaliśmy Rynek i okolice
  • podczas podchodów poznaliśmy historię, architekturę i zabytki miasta
  • uczestniczyliśmy w kiermaszu świątecznym i koncercie
  • nie tylko podziwialiśmy tańczących artystów, lecz sami zaprezentowaliśmy swoje taneczne umiejętności
  • z okazji jubileuszu Poczty Polskiej wysyłaliśmy okazjonalne kartki dla najbliższych

A wszystko to w otoczeniu tysięcy świątecznych światełek.

Rada Młodzieżowa wraz z opiekunkami: Katarzyna Piura, Urszula Piszczan

Zdjęcia: Katarzyna Piura

   

Lubimy pomagać

Posted 19 grudnia 2017 By Ludmiła Smosna

Przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych i siódmych kwestowali w dzisiejszy niedzielny poranek na rzecz chorzowskiego hospicjum.
Parafianie świętochłowickiego kościoła pw św. Piotra i Pawła chętnie uzupełniali nasze puszki, za co serdecznie dziękujemy! Wszystkie datki
zostaną przeznaczone na lekarstwa i sprzęt medyczny pacjentów Hospicjum.

Kliknij w zdjęcie!

   

Mikołaj

Posted 19 grudnia 2017 By Ludmiła Smosna

Dnia 8 grudnia przybył do nas Święty Mikołaj. Trochę spóźniony, bo droga przed nim daleka, a i dotarła do niego informacja  o próbnych egzaminach gimnazjalnych, które odbywały się w naszej szkole.  Opowiedział uczniom o śląskiej tradycji odwiedzin Mikołaja.   Wraz ze  swoim  wiernym  orszakiem rozdawał  prezenty, cukierki ( niektórzy musieli rozwiązać dowcipne zadania) oraz przyznawał  ?tytuły? Aniołków  i  Diabełków Klasowych.  Wszyscy wybrani   otrzymali sympatyczne   plakietki. Były także życzenia dla nauczycieli i pracowników, bo ?jesteście takim zespołem co kojarzy się z Aniołem?.

Mikołaja przygotowała RM wraz z opiekunkami  Katarzyną Piurą i Urszulą Piszczan i wspomagającymi osobami Joanną Olbrich i Pawłem Polaczkiem.

 

   

Obchody Światowego Dnia Walki z Aids

Posted 19 grudnia 2017 By Ludmiła Smosna

1 grudnia jak każdego roku obchodzimy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji każda klasa uczestniczyła w zajęciach tematycznych z pedagogiem i psychologiem szkolnym. W ramach zajęć uczniowie przypomnieli sobie czym jest HIV, w jaki sposób można się zakazić, które z zachowań są bezpieczne a które ryzykowne.

Klasy obejrzały film: ?AIDS ? epidemia wciąż niepokonana? oraz prezentację przygotowaną przez Szymona Widerę w ramach projektu edukacyjnego.

Dodatkowo każdy wypełnił krótki quiz żeby sprawdzić swój stan wiedzy z tego obszaru. W tej rywalizacji wygrała klasa 3a uzyskując 94% prawidłowych odpowiedzi.

Gimnazjaliści w ramach solidarności z osobami seropozytywnymi i ich rodzinami mogli przypiąć dzisiaj czerwone wstążeczki przygotowane przez grupę projektową.

Kliknij w zdjęcie!

Ewa Kajzer, Daria Cierlica