Wolontariat

W naszej szkole prężnie działa wolontariat, liczna rzesza uczniów z chęcią i zapałem angażuje się we wszelakie działania na rzecz innych. Współpracujemy z instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami, szkołami zarówno na terenie naszego miasta jak i w miastach ościennych. Poniżej przestawiamy tylko fragment naszej działalności:
? Udział w akcji ?Pola Nadziei? na rzecz Hospicjum w Chorzowie (kwesty w świętochłowickich kościołach, w Castoramie w Chorzowie, w Parku Kultury podczas wystawy kwiatów, przygotowywanie kartek świątecznych dla podopiecznych hospicjum, udział w Chorzowskich Rajdach Nadziei).
? Akcje: ?Pomagamy zwierzętom? na rzecz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie, ?Góra Grosza?, ?Pomóż i TY?, ?Zbieramy nakrętki dla Jessici?.
? Udział w projekcie organizowanym przez Centrum Wolontariatu Szkolnego w Katowicach.
? Współpraca z Fundacją Iskierka ? działania na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.
? Pomoc w organizacji imprez miejskich m.in.: Ogólnopolskich Biegów Uliczno ? Przełajowych, Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Wall Street Festival.
? Współpraca Z Lipińskim Epicentrum Wolontariatu oraz Domem Pomocy Społecznej w Świętochłowicach.
? Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
? Współpraca z Fundacją Rozwoju Świętochłowic, Towarzystwem Przyjaciół Heiloo, Polskim Czerwonym Krzyżem.

Wszystkich chętnych do pomocy uczniów oraz tych z nowymi pomysłami zapraszamy do współpracy. Pomysły oraz chęć zaangażowania się w działania na rzecz innych prosimy zgłaszać pedagogowi szkolnemu.

Opracowała: Joanna Ziółkowska

Podsumowanie działań z zakresu wolontariatu w I sem. roku szkolnego 2015/2016.

Z początkiem roku szkolnego po wspólnych ?debatach? zaplanowaliśmy działania z zakresu wolontariatu na obecny rok szkolny. Pomysłów było wiele? i pewnie wiele nowych jeszcze się narodzi?póki co zaczęliśmy działać?
Tak ja co roku włączyliśmy się w działania na rzecz chorzowskiego hospicjum, w ramach dziewiątej już kampanii ?Pola Nadziei?. Zadania zaplanowane na okres jesienno ? zimowy zostały zrealizowane. W październiku kwestowaliśmy w chorzowskiej Castoramie, natomiast podczas jednego z listopadowych weekendów zbieraliśmy środki w kościele pw. św. Józefa na Zgodzie. Pieniądze zebrane podczas kwest przeznaczone będą na zakup sprzętu medycznego dla podopiecznych hospicjum. W okresie świątecznym natomiast, tak jak co roku, nasi uczniowie własnoręcznie wykonali kartki świąteczne, które wraz z życzeniami płynącymi z serc ?powędrowały? do osób objętych opieką hospicyjną.
Tuz przed samymi świętami nasze uczennice odwiedziły podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Świętochłowicach, gdzie wraz z mieszkańcami wspólnie kolędowały oraz wykonywały prace w ramach terapii zajęciowej.
Okres świąteczny to również czas, w trakcie którego pomagaliśmy w wykonaniu ozdób świątecznych dla jednej ze świętochłowickich instytucji oraz pomagaliśmy w organizacji loterii fantowej, która odbyła się w trakcie Kiermaszu Świątecznego w naszej szkole przy współpracy zaprzyjaźnionego stowarzyszenia ?Edukacja na Szóstkę?.
W trakcie semestru w naszej szkole miały miejsce również następujące akcje: ? Góra grosza?, ?Zbieramy nakrętki dla Jessici? oraz ?Pomóż i Ty? (akcja skierowana na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych).
Pod spodem przedstawiamy krótką relację z niektórych akcji.

 Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej.

mini

Kliknij w zdjęcie.

 

Kartki świąteczne.

mini

Kliknij w zdjęcie

 

Kwesta na rzecz hospicjum

mini

Kliknij w zdjęcie

Opracowała: Joanna Ziółkowska